Jak rozpoznać dobrego dietetyka??
Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć obiektywnie w kilku punktach:
Wykształcenie – dobry dietetyk powinien posiadać wykształcenie kierunkowe najlepiej, jeśli ukończył studia medyczne na kierunku dietetyka. W internecie można znaleźć pełno ofert kursów i szkoleń po ukończeniu, których otrzymuje się stosowny certyfikat. Osoby robiące tego typu kursy legitymują się jako dietetycy, a niestety nikt nie jest w stanie opanować tak rozległej wiedzy w czasie krótkiego kursu. Uważajcie na takich „specjalistów” ponieważ mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dobry dietetyk po studiach medycznych potrafi również świetnie interpretować wyniki badań oraz w razie potrzeby zlecić inne badania pomocne w diagnostyce problemu.
Doświadczenie – warto sprawdzić jak długo wybrany dietetyk pracuje i gdzie pracował wcześniej. W dietetyce podobnie jak w każdej innej dziedzinie doświadczenie nabywa z czasem, podczas pracy z pacjentem. Tylko i wyłącznie praca z indywidualnym pacjentem dostarcza praktycznej wiedzy, której nie można zdobyć w czasie studiów.
Opinie – w dobie wszechobecnego internetu warto zadać sobie trochę trudu i sprawdzić dietetyka oraz jego opinie. Takich można szukać na stronach: google.pl, znanylekarz.pl, trojmiasto.pl, facebook.com
Gabinet – Często nie zwracamy na to uwagi, ale ważne jest to, aby dietetycy posiadali swoje własne gabinety. Zdarza się, że dietetyk przyjmuje w podnajętym na godziny gabinecie, w którym również przyjmuje np. psycholog czy inny lekarz. W takim gabinecie może brakować przyjemnej atmosfery do rozmowy na temat problemów z odżywianiem. Dobry dietetyk dysponuje własnym gabinetem na wyłączność, ma również większą elastyczność w dobieraniu terminów spotkań, ponieważ nie musi dzielić lokalu z innym specjalistą
Cena (indywidualny dopasowany jadłospis) – niejednokrotnie natrafiliśmy na portalach zakupów grupowych (np. Groupon) oferty poradni dietetycznych oferujących wizytę oraz plan żywieniowy w okazyjnych cenach np. 40-50 zł. Pamiętać należy iź portale, na których takie oferty dietetyczne są wystawiane zazwyczaj pobierają prowizję 30-50%. Należy się zastanowić, czy taki dietetyk faktycznie będzie miał czas i odpowiednią motywację, aby nam pomóc czy tylko zależy mu na budowaniu bazy danych. Z doświadczenia wiemy, iż często tzw. plan żywieniowy to kserokopie, które otrzymuje każdy klient.
Artykuły – Warto również „wyguglować” wybranego dietetyka pod kątem wypowiedzi publicznych. Sprawdzić, czy taka osoba jest autorytetem w swojej dziedzinie i czy jest proszona o wypowiedzi dla radia, telewizji, gazet czy portali internetowych. Tu również dość ważna uwaga – należy zerknąć czy artykuł nie jest oznaczony np. jako „sponsorowany”
Akademia Skutecznej Diety