Modne diety.
Co jakiś czas możemy usłyszeć o nowej diecie, której założyciele po raz kolejny zapewniają o zniewalających efektach, o wymarzonej sylwetce, o tym, że uda się raz na zawsze zwalczyć koszmar zbędnych kilogramów.
Niektóre diety są na topie od wielu lat i wciąż mają rzeszę swoich zwolenników, warto przyjrzeć się najmodniejszym dietom, aby mieć pewność, czy za modą kryje się zdrowie, czy problemy zdrowotne? Czy stosowanie modnych diet przynosi efekty?
Jedną z najmodniejszych diet od wielu miesięcy jest dieta bezglutenowa.
W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się na temat szkodliwości glutenu, są grupy osób, które absolutnie nie mogą przyjmować glutenu, ponieważ jest on dla nich bardzo niebezpieczny, są to osoby cierpiące na celiakię, – czyli chorobę trzewną jelit.
Występują też przypadki osób, które nie cierpią na celiakię, a jednak źle się czują po spożyciu produktu zawierającego gluten. U osób tych występuje nadwrażliwość na gluten.
Nadwrażliwość na gluten to te przypadki nietolerancji glutenu, w których w oparciu o badania diagnostyczne wykluczono celiakię (negatywny wynik przeciwciał) oraz alergię na pszenicę (brak podwyższonego poziomu IgE) oraz w których praktycznie brak jest zaniku kosmków jelitowych, a pomimo tego spożycie glutenu powoduje niepożądane objawy u pacjenta.
Dieta bezglutenowa powinna być wprowadzona tylko po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Przed zastosowaniem diety powinny być wykonane badania. Jeśli dana osoba cierpi na celiakię to wprowadzając dietę bez badań, może zafałszować ewentualne późniejsze badania. Dieta w celiakii powinna być zastosowana do końca życia.
Dietetycy zwracają uwagę, że wprowadzenie diety bezglutenowej bez kontroli lekarza, czy dietetyka może doprowadzić do wielu niedoborów w organizmie człowieka, niedobory najczęściej dotyczą składników takich jak selen, cyn, żelazo. Niestety wiele osób wprowadzających dietę bezglutenową bez konsultacji lekarza doprowadza do ciężkiej choroby jaką jest anemia.
Najważniejszą i główną zasadą w tej diecie jest wyeliminowanie białka -glutenu, który znajduje się w pszenicy, życie, orkiszu, jęczmieniu. Osoba stosująca dietę bezglutenową powinna wystrzegać się produktów, które zawierają wyżej wymienione zboża, niestety gluten nie występuje tylko w pieczywie, makaronach, czy kaszach, możemy go odnaleźć praktycznie wszędzie np. w wędlinach, sosach, daniach gotowych, jogurtach.
Dieta Dukana – dietą, która jest modna od wielu lat i wciąż jest jedną z najpopularniejszych diet.
Pomimo wielu lat, które minęły od pojawienia się diety Dukana, jest ona wciąż brana pod uwagę przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Osoby, które od wielu lat cierpią na nadwagę, czy otyłość, są w stanie poświęcić nawet swoje zdrowie, aby tylko zobaczyć upragnioną liczbę kilogramów na wadze. Zarówno dietetycy jak i lekarze mają ogromne wątpliwości, co do zasad diety wysokobiałkowej. Dieta Dukana jest dietą bardzo restrykcyjną, o niskiej kaloryczności, niestety po zaprzestaniu stosowania diety Dukana występuje ogromne ryzyko wystąpienia tzw. efektu jo-jo.
Głównymi, negatywnymi konsekwencjami stosowanie diety dukana jest zakwaszenie organizmu, osłabienie, spowolnienie perystaltyki jeśli, pogorszenie pracy wątroby, anemia, znaczne wypadanie włosów oraz ryzyko powstawania osteoporozy.
Kolejną dietą, która obiecuję rewelacyjne efekty jest dieta 50/50.
Kolejną bardzo modną dietą jest dieta 50/50 nazywana także dietą “co drugi dzień” lub “pół na pół”. Dietę tą wymyślił amerykański chirurg James B. Janson, jego głównym założeniem jest to, że aby schudnąć, należy, co drugi dzień pościć. Jednego dnia zjada się niewiele ok. 20-25 % dziennego zapotrzebowania– są to tzw. dni chude, a kolejnego dnia jemy do syta. Dieta ta nie podaje co konkretnie powinno się jeść, jakie produkty wybierać, o wybór produktów powinna zadbać osoba będąca na tej diecie, kierując się zdrowym rozsądkiem. Z diety należy wykluczyć słodycze, produkty typu Fast-food, a kaloryczność w dni normalne nie powinna przekraczać 2500 kcal.
Dieta 50/50 jak każda dieta obiecująca cuda nie zbyt wielu zwolenników wśród dietetyków. Głównymi wadami diety jest brak określonych składników diety, dieta nie jest racjonalna.
Przeplatanie epizodów drastycznej diety niskokalorycznej z dietą wysokokaloryczną może doprowadzić do dużych zachwiań w organizmie. Głodzenie jednego dnia, może spowodować chęć gromadzenia jak najwięcej energii w postaci tkanki tłuszczowej w kolejnym dniu. Tego typu dieta nie uczy zasad zdrowego żywienia.
Dieta Kopenhaska – schudnij w 13 dni.
Dietę Kopenhaską można nazwać najszybszą dietą na świecie.
Tego typu dieta często jest wybierana przed ważną uroczystością rodzinną np. przed weselem, po tą dietę sięgają osoby, które w bardzo szybki sposób chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta jest bardzo niskokaloryczna – jeden dzień nie przekracza 900 kcal. Warto zaznaczyć, że często jest to kaloryczność poniżej Podstawowej Przemianie Materii. (PPM – jest to wartość kcal, którą organizm potrzebuje do zachowania podstawowych czynności żywicowych). Głównymi wadami diety Kopenhaskiej jest zbyt szybki spadek masy ciała, możliwy efekt jo-jo, niedobory witamin i składników mineralnych.
Przykładowy dzień żywienia w Diecie Kopenhaskiej:
Śniadanie I: 1 kubek kawy + 1 kostka cukru
Obiad: kawałek wołowiny ok. 200 g + 1/3 główki sałaty z 1 łyżka oliwy + 1 surowy owoc
Kolacja: wędlina drobiowa – 100 g + 2/3 szklanki jogurtu naturalnego.
Dieta DASH nieliczna dietą, która popierana jest przez specjalistów.
Główną i najważniejszą zasadą diety DASH jest znaczne zmniejszenie poziom sodu w diecie. Dieta DASH polecana jest osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze oraz chorym na zaburzenia krążenia. Zasady tej diety nie odbiegają w dużym stopniu od zasad racjonalnego żywienia. Najważniejsza jest kontrola spożywanej ilości soli w ciągu dnia. Dieta zakłada spożywanie produktów z pełnego ziarna, nieprzetwożonej żywności, dużej ilości warzyw oraz odpowiedniej ilości owoców.
Warto pamiętać, że dieta dopuszcza spożywanie 5-6 g soli/ dobę, warto jednak zaznaczyć, że jest to także sól zawarta w produktach spożywczych. Aby mieć pewność, że nie przekracza się w dużym stopniu zalecanej dawki, warto nie dosalać potraw.
Nasz organizm bardzo szybko potrafi odzwyczaić się od smaku słonego, czasami wystarczy dosłownie kilka dni, aby nie czuć potrzeby dosalania potraw.
Czy stosując diety można osiągnąć wymarzoną sylwetkę?
Myślę, że jest to bardzo istotne pytanie, szczególnie dla osób, które odchudzają się przez całe życie. Niestety nie ma idealnej i jedynej diety, która mogłaby być stosowana przez każdego. Każdy z nas potrzebuje swojej, indywidualnej diety, dobranej do swoich potrzeb, problemów zdrowotnych, preferencji żywieniowych i trybu życia. Niestety jako dietetyk nie wierzę w diety, wiem, że jeśli one przynoszą efekty to tylko na chwilę. Jedyną metodą, która może zagwarantować efekty jest zdrowe, racjonalne odżywianie. Warto zapamiętać, że osoby, które stosują przeróżne diety nigdy nie będą osobami szczupłymi. Aby osiągnąć wymarzony wygląd należy jak najszybciej przestać stosować diety.
mgr Dominika Dietrich (Stefankiewicz)
Dietetyk Gdańsk Wrzeszcz