Pokarmy, których należy unikać w ciąży.
Nie bez znaczenia tak dużo się mówi i pisze o prawidłowym żywieniu w ciąży, to jak się kobieta odżywia ma wpływ nie tylko na nią samą, ale także na rozwijający się płód.
Jest kilka produktów i potraw , których zdecydowanie nie zaleca się w ciąży lub zaleca w dużym ograniczeniu.
Otóż kilka z nich:
1. Sery pleśniowe.
Nabiał jest dość znaczącym produktem dostarczającym wapń w diecie kobiet w ciąży, niestety jednak nie każdy jego rodzaj. Sery pleśniowe nie są wskazane, ponieważ ich spożycie może prowadzić do zakażenia bardzo groźną bakterią listerią. Listerioza to bardzo ciężka choroba wywoływana przez bakterię Listeria monocytogenes. Konsekwencje choroby są bardzo poważne w skutkach, mogą prowadzić do ciężkiego uszkodzenia płodu, porodu płodu martwego. Listerioza niesety może przebiegać bezobjawowo, a może także przypominać objawy grypy.
Na szczęście uchronienie się przed tą bakterią nie jest aż tak trudne, ginie ona już w temperaturze powyżej 45 st. C i nie rozwinie się w temperaturze poniżej 2 st. C.
2. Surowe mięso i ryby.
Potrawy zawierające surowe ryby i mięso tak samo jak sery pleśniowe mogą być skażone groźną bakterią – listerią.
3. Wędzone ryby, sery i kiełbasy – produkty te zawierają dym wędzarniczy oraz są z reguły produktami wysokosolonymi. Sól jest jednym z tych produktów, który spożywany w nadmiarze może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
4. Jedzenie typu Fast-food.
Nie jedna kobieta w ciąży wręcz marzy o zjedzeniu frytek, typowego hamburgera czy pizzy. Jeśli tego typu produkty wprowadza się naprawdę rzadko to nie stanowią zagrożenia, ale jeśli stanowią stałe miejsce w codziennym menu, to są produktem przeciw wskazanym. Produkty tego typu zawierają bardzo szkodliwe kwasy tłuszczowe typu trans oraz są produktami wysokosolonymi.
5. Słodycze.
Część Pań w ciąży nie może nawet spojrzeć na czekoladę, a inne mogłyby spożywać ją kilogramami. Na pewno słodycze należą do tych produktów, którym najtrudniej jest się oprzeć. To czy spożywanie cukru zagraża kobiecie ciężarnej zależy głównie od spożywanych ilości. Kawałek sernika czy jabłecznika zajadany raz w tygodniu nie stanowi zagrożenia, ale zjadana codziennie tabliczka czekolady czy paczka ciastek może być przyczyną bardzo poważnych konsekwencji.
Biały cukier nie bez powodu nazywany jest białą śmiercią, drastycznie to brzmi, ale jest to poniekąd prawdą. Biały cukier rozregulowuje pracę narządów wewnętrznych – głównie pracę trzustki. Wysoki poziom cukru musi być obniżony przez insulinę – hormon wytwarzany przez trzustkę, zbyt duży poziom insuliny może doprowadzić komórki do insulinooporności. Insulina jest tym hormonem, który dostarcza informację do komórek np. wątroby, mięśni, mózgu i tkanki tłuszczowej, że rozpoczęło się spożywanie pokarmu ( glukozy) i należy pozwolić na przenikanie glukozy z krwi do poszczególnych komórek, przez które powinna być wykorzystana. Kiedy dana osoba je zbyt dużo produktów wyokosłodzonych, dochodzi wówczas do uodpornienia się komórek na insulinę, a więc cukier nie zostaje wprowadzony do komórek, tylko krąży we krwi, taki stan doprowadza to do cukrzycy II. Cukrzyca II to ciężka w przebiegu choroba, która może powodować bardzo poważne powikłania.
Zamiast codziennej porcji przetworzonych słodyczy można przygotować sobie sałatkę owocową (max 2 owoce) czy przygotować kisiel i budyń, ale oczywiście z odrobiną cukru.
6. Alkohol.
W ciąży należy bezwzględnie unikać alkoholu. Nawet najmniejsze ilości mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu. Picie alkoholu w ciąży doprowadza do powstania płodowego zespołu alkoholowego (FAS), który objawia się u dzieci m.in. zbyt niskim wzrostem, małogłowiem, wadami układu kostno-mięśniowego, opóźnioną zdolnością mówienia, anomaliami w budowie serca, nerek, wątroby, nadpobudliwością ruchową.
7. Kawa i herbata.
Kawa i czarna herbata na szczęście nie należą do tych produktów, które trzeba całkowicie wyeliminować w ciąży, bardzo istotne jest jednak to, aby nie spożywać tych napoi w nadmiarze. Kawa wypłukuje cenny magnez i potas, a także zawiera kofeinę, która podnosi ciśnienie. Zarówno kawa, jak i herbata upośledzają wchłanianie żelaza, więc nie są wskazane u kobiet, które cierpią na anemię w ciąży.
8. Zielone koktajle.
Zielone koktajle, potocznie nazywane smoothie to przecież samo zdrowie, więc dlaczego miałyby być produktami niewskazanymi w czasie ciąży..? Jeśli taki zielony koktajl zawiera produkty bogate w szczawiany np. szpinak, to powinien być spożywany z dużą ostrożnością ponieważ upośledza wchłanianie wapnia. To nie jest tak, że całkowicie należy je wyeliminować z diety, ale na pewno nie powinny być spożywane codziennie.
Dominika Dietrich (Stefankiewicz)
Dietetyk Medyczny Gdańsk Wrzeszcz
C.H. Manhattan
606 517 057